Stavba komínov

STAVBA VONKAJŠÍCH  NEREZOVÝCH KOMÍNOV

Pri stavbe komínov je nutnosťou použiť  IBA HOTOVÉ VÝROBKY VÝROBCOV KOMÍNOV A VLOŽIEK, ktorí majú CERTIFIKÁT na výrobu komínov (ide o fabriky, ktoré dodávajú kominárom výrobky a tovar, ktorý treba odborne osadiť).

Táto skutočnosť sa vzťahuje aj na rúry od kotla do komína (dymovod).

KOMINÁR NEOSÁDZA  MATERIÁL bez vyššie uvedených podkladov, ani ho sám nevyrába a ani VONKAJŠIE KOVOVÉ KOMÍNY NEDÁVA vyrábať rozličným REMESELNÍKOM BEZ CERTIFIKÁTU ZAOBERAJÚCIM SA OHÝBANÍM PLECHOV!!

Kominár Vám po namontovaní Vášho komína poskytne CERTIFIKÁT OD VÝROBCU k nahliadnutiu alebo ho predloží pri kontrole Vašej domácnosti  požiarnou hliadkou, nalepí Vám KOMÍNOVÝ ŠTÍTOK, na ktorý sa uvedie PRESNÝ DRUH KOMÍNA, VÝROBCA a kto komín osádzal

Následne sa vystavuje kominárom- technikom DOKLAD O PRESKÚŠANÍ

 

 

SVOJPOMOCNÉ STAVANIE TEHLOVÉHO KOMÍNA alebo KOMÍNOVÉHO SYSTÉMU

Tehlový, čiže jednovrstvý komín si môže "gazda" vyhotoviť aj svojpomocne.Podľa zákona sa však do neho NESMIE PRIPOJIŤ NOVÝ SPOTREBIČ. Na vrch tehlového komína ide betónová vrstva v hrúbke 6 cm, ktorá ochráni tehly pred poveternostnými vplyvmi počasia.

Doporučujem podľa vyhlášok spalinovú cestu nezužovať žiadnymi konštrukčnými prvkami, nevkladať predmety ako sú kameninová- kanalizačná rúra, azbestová rúra, vytŕčajúce tehly a podobne. Do komína patrí predsa vložka. Volajte kominára nielen na vložkovanie, ale aj na konzultáciu pred pripojením spotrebiča. Kominár Vám trpezlivo vysvetlí kde umiestniť komínové dvierka, odborne poradí pre Vaše praktické užívanie komína S DOKLADOM O JEHO PRESKÚŠANÍ po ďalšie desaťročia.

 

 

KOMÍNOVÉ SYSTÉMY

Pri stavbe komínových systémov zo šamotových  tvárnic  žiadam stavebné firmy,  krbárov , kachliarov , predajcov  a  kupujúcich komínových systémov, aby kupovali a STAVALI AJ DIELEC S ČISTIACIMI DVIERKAMI V POVALOVEJ ČASTI DOMU,alebo je potrebné,budovať bezpečný výlez so zábradlím a plošinkou privrchnej časti komína. Po stavbe komína je potrebné komín komínarom preskúšať a VYDAŤ DOKLAD O JEHO PRESKÚŠANÍ